Základní charakteristiky Institutu mezinárodních studií
Institut mezinárodních studií (dále jen IMS) zodpovídá za bakalářské, magisterské a doktorské studijní obory denního a kombinovaného studia vyučované v češtině i v cizích jazycích.
V magisterském cyklu uskutečňuje IMS v denním studiu od školního roku 2016/2017 nový integrovaný magisterský obor Mezinárodní teritoriání studia se šesti specializacemi, stávající obory (Americká studia, Evropská studia, Německá a rakouská studia, Ruská a východoevropská studia a Západoevropská studia) jsou určeny k dostudování. Jak v novém, tak stále i v původních oborech je také možné ucházet se o získání malého doktorátu neboli titulu PhDr.
Od roku 2008 garantuje IMS ve spolupráci se School of Slavonic and East European Studies (University College London) double-degree studijní obor International Masters in Economy, State and Society, od roku 2015 se IMS a Uniwersytet Pedagogiczny podílejí na dalším double-degree oboru Německá a středoevropská studia. Ve vlastní režii pak IMS uskutečňuje anglojazyčné studijní obory Balkan, Eurasian and Central European Studies (BECES), Central European Comparative Studies (CECS) v denní i kombinované formě, European Studies (ESA) a Transatlantic Studies (TSA). Kromě standardních studijních oborů IMS také ve dvou cyklech nabízí každoročně anglojazyčnou jarní a letní školu; bližší informace na PRAREAS. Každý druhý rok pak IMS hostí a ve spolupráci s International Hellenic University v Soluni organizuje mezinárodní Summer Seminar on Nationalism, Religion and Violence.
V postgraduálním cyklu IMS garantuje dva studijní programy, a to Mezinárodní teritoriální studia a Moderní dějiny v interním/stipendijním i kombinovaném modelu.
IMS je oprávněn k habilitačnímu a profesorskému řízení v oborech Moderní dějiny a Mezinárodní teritoriální studia.
IMS rozvíjí intenzivní vědeckou a publikační činnost v oblasti moderních dějin a teritoriálních studií, je vydavatelem odborného časopisu Studia Territorialia vycházejícího v rámci řady Acta Universitatis Carolinae.
Absolventi studijních oborů na IMS získávají na mezinárodně srovnatelné úrovni multidisciplinární průpravu se zaměřením na vnitřní problematiku zvoleného teritoria a rozumí společnosti, politickému uspořádání, hospodářství a kultuře tohoto teritoria v jejich historickém a mezinárodním kontextu. Díky systematické přípravě jsou schopni zpracovat odborně i formálně kvalitní analytické i syntetizující texty a vyjádřit se kvalifikovaně k problematice daného teritoria.
Absolventi studijních oborů na IMS se vyznačují nadstandardními jazykovými znalostmi, které zdokonaluje během studijních pobytů a stáží na předních zahraničních univerzitách a dalších pracovištích. Tyto znalosti je schopen využívat jak v odborném diskursu, tak z hlediska své schopnosti pohybovat se v daném teritoriu a jeho kultuře.
Absolventi studijních oborů na IMS si prostřednictvím odborných a praktických stáží již během studia osvojují základní pracovní návyky pro pozdější uplatnění v zaměstnání a spojením odborné a jazykové kvalifikace si současně vytvářejí dobré předpoklady pro kvalifikované uplatnění doma i v zahraničí. Z těchto důvodů jsou také žádanými uchazeči a výborně hodnocenými pracovníky na odpovědných místech ve státní správě, diplomacii, nevládních organizacích a mezinárodních institucích, výzkumu a vývoji, soukromé sféře i médiích.