Fakulta sociálních věd UK | ![]() |
![]() |
![]() |
|
|
![]() |
Studijní obor 6201T Ekonomie - navazující magisterské studium
Studium je určeno absolventům bakalářského studia, resp. jeho ekvivalentu (viz čl. 2 Řádu přijímacího řízení FSV), případně i absolventům vysokoškolského studia, kteří mají zájem o prohloubení znalostí v oboru. Součástí přijímací zkoušky do programu je náročný test, ověřující mj. znalosti z matematiky a anglického jazyka. Program se soustřeďuje na oblast teoretické ekonomie. Obsahuje jak předměty rozšiřující obecné znalosti ekonomické teorie (pokročilá mikroekonomie a makroekonomie, ekonometrie, současné ekonomické teorie), tak i předměty umožňující užší specializaci ve třech oblastech: 1) ekonomická teorie, 2) finance, bankovnictví a finanční trhy, 3) evropská ekonomická integrace a hospodářská politika. Garantem magisterského studijního programu ekonomie je Doc. Ing. Oldřich DĚDEK, CSc. Pracovníky odpovědnými za jednotlivé specializace jsou: Prof. RNDr. Jiří HLAVÁČEK, CSc. (ekonomická teorie), Prof. Ing. Michal MEJSTŘÍK, CSc. (finance a bankovnictví, finanční trhy), Doc. Ing. MPhil. Ondřej SCHNEIDER, PhD. (evropská ekonomická integrace a hospodářská politika). Cílem magisterského studia je připravit odborníky schopné samostatně řešit teoretické i aplikované problémy, vybavené hlubokými a rozsáhlými znalostmi soudobé teoretické ekonomie. Podstatnou součástí jejich kvalifikace je schopnost ihned začít pracovat v mezinárodním vědeckém, administrativním i komerčním prostředí. Absolventi jsou připraveni pro vědecký výzkum a pedagogickou práci. Schopnost analytického myšlení, znalost teoretické ekonomie, obchodního práva, matematické a ekonomické statistiky a ekonometrie z nich činí - podobně jako z absolventů bakalářského cyklu, ale na vyšší úrovni - flexibilní pracovní sílu schopnou neustálé adaptace na měnící se požadavky hospodářského a společenského prostředí. Podmínky pro přijetí do magisterského studia oboru Ekonomie: Absolventům bakalářského stupně, kteří u závěrečné zkoušky dosáhli celkového průměru 2,0 a kteří absolvovali všechny části státní zkoušky v prvním termínu, může děkan FSV na základě jejich žádosti prominout písemnou přijímací zkoušku. Na závěr bakalářské zkoušky se pouze provede pohovor ověřující zájem o magisterskou specializaci a motivaci ke studiu. Ostatní uchazeči, tj. absolventi bakalářské ekonomie na FSV s průměrem horším než 2,0 u závěrečné zkoušky, dále absolventi bakalářského studia na ostatních institutech FSV a na jiných českých vysokých školách, se podrobují písemné zkoušce, která formou náročného testu ověří znalosti z ekonomie (mikroekonomie a makroekonomie), z matematiky a anglického jazyka.
Student je povinen zvolit si specializaci (či je mu přidělena) a v jejím rámci absolvovat předepsané povinné zkoušky a zápočty.
Předepsaný počet zkoušek (případně i zápočtů) z povinně specializačních předmětů jednotlivých specializací (viz struktura povinně specializačních předmětů jednotlivých specializací)
Potřebný počet zkoušek z předmětů (případně i zápočtů) povinně volitelných (viz struktura povinně volitelných předmětů jednotlivých specializací). Za splněné povinnosti povinně volitelných předmětů alt A se považují nejen takto výslovně uvedené předměty u jednotlivých specializací, ale i všechny povinně specializační předměty jiných specializací, pokud se nepřekrývají s vlastní specializací.
Volitelné jsou jakékoli předměty vyučované na Univerzitě Karlově.
Magisterská státní zkouška: 1. Ekonomická teorie (2 otázky z oblasti mikroekonomie a makroekonomie). 2. Specializace (2 otázky ze dvou předmětů v závislosti na tématu diplomové práce). 3. Obhajoba diplomové práce. Povinné předměty pro všechny specializace
Specializace ekonomická teorie Povinně specializační předměty:
Specializace finance, finanční trhy a bankovnictví Povinně specializační předměty:
Specializace Evropská ekonomická integrace a hospodářská politika Povinně specializační předměty:
Volitelné předměty pro všechny specializace
|
![]() |
|
Poslední aktualizace 4.04 2025 01:57, Webmaster - Email : karolinka@fsv.cuni.cz |